23 Aralık 2012 Pazar

Senden önce,Senden sonra # 14 #

VAZO VE DOMATES!

Sabah uyanıp  işe gittim öğleye kadar işlerimi halledip eve döndüm. Evdeki bisküvilerden bir kaç tane ağzıma atıp kendimi yatağa attım.

Telefonum mesajlar ,cevapsız aramalar dolu .
Bir hafta boyunca kendimi toparlayamadım  küçük işleri iptal edip kendimi yatağıma gömdüm, eve ekmek almak için dahi dışarı çıkmadım.
Evde bulduğum kraker ,bisküvi ne varsa onu yedim.
Akşam üstü ısrarla çalan kapıyı açtığımda karşımdaki Salimden başkası değildi ''geç''   deyip içeri girip girmediğine bakmadan kendimi yatağıma attım.

Endişeli bakışlarla '' ödümüzü kopardın hastalandın sandık ne İkbal'in  ne bizim telefonlarımıza bakmadın işe de gitmemişsin neyin var dostum?''
 Salim'e doğru dönüp ''dostum hata yapmaktan korkuyorum, İkbal hayatımda görüp göreceğim en iyi insanlardan biri ancak Onur  bana çok büyük sürpriz oldu! yapamam ben,bunu hayal etmiyordum Onur'la anlaşamayız zaten ben sadece İkbal'le bir hayat düşündüm  oğlunun olduğunu biliyordum ama bu oğlan en çok asilikler yapar bu da İkbal'in bana daha çok bağlanmasına sebep olur diye düşünüyordum. Neden söylemediniz bana  neden?''

 Salim şimdi olup biteni anlamanın rahatlığıyla '' dostum Neval ve ben karışmak istemedik bunu senin öğrenmeni bekledik, sonuçta biz araya girmeseydik sen belkide  bu hızla evlenecektin ya saklasaydı oğlunu evlendikten sonra söyleseydi boşanacak mıydın?''

 ''İkbal öyle bir kadın değil saklamaz ki?''

 Salim ''Tabi ki saklamaz Ediz artık kendini toparlar mısın, saçmalama  İkbal'in oğlu yetişkin kendine bir şans ver ve kalbin sevilmeyi istiyorsa önce sevmeyi öğren!'' deyip ayaklandı kapıya yaklaştığında bana dönüp '' üstelik kokuyorsun  duş al dostum'' diyerek çıktı...
 Kendimi soğuk suyun altına attım, biraz kendime geldim tıraş olup  üzerimi giydim Restorana gittim İkbal oradaydı masada bir adam vardı ve İkbal ağlıyordu.
Restorana  girdiğimde içeridekinin Salim olduğunu   ve benim düşüncelerimi anlattığını anlıyorum bu çok kötü olamaz ya olamaz!
 İkbal beni görünce koşar adımlarla mutfağa gitti gözlerindeki yaşları gizleme gereği bile duymadan.
Salim'e dönüp  ''ne yapıyorsun sen! neden anlattın?''

Salim beni görünce şaşkın ''  Asıl sen ne yapıyorsun  dostum dalga mı geçiyorsun az önce bana yapamam diyordun, şimdi buradasın, İkbal'in bilmeye hakkı var diye düşündüğüm için gelip anlattım''
 Mutfağa girdim  İkbal  arkası dönük elinde rende  domatesleri rendeliyor '' Özür dilerim sadece  karar vermek istedim  şaşkındım Lütfen beni de anla ''
Bana yüzünü dönmedi, tonundan ağladığını   anlıyorum  ''' git buradan bu kadar hızlı koşarsan tökezleyeceğin belliydi rahat ol alışığım ben''
'' Salimin sana anlatacağını düşünemedim''
''anlatmasa anlamayacak mıydım?''  dedi
'' İkbal bak karar verdim buradayım işte önemli olan bu değil mi ?'' derken bana yüzünü döndü  rendelediği domatesi avuçlarımın içine bırakıverdi tamam hadi birleştir bunu  eski haline getirdiğin zaman karşıma gel!


 Nasıl yani  domates mi? Bir domatesi mimar değil bir sürü profesör bir araya gelse eski haline getiremez. Vazo falan kırmasını tercih ederdim, hiç değilse yapıştırmaya çalışırsın eskisi gibi olmasa da elinde bir şey var ama bu ne, elimde bile durmadı gömleğim üstüm başım domates  restorandan çıkarken bana  tuhaf gözle bakan bir kaç müşteri ve kendini gülmemek için zor tutan Miray'a dik dik baktım.
 Eve gelip üstümü değiştirdim  derin düşüncelere daldım,  ben bu domatesi nasıl birleştirebilirim ki?

63 yorum:

 1. Hoş kadın şu İkbal :D Bu kadar üzüntü içinde beni güldürdü :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önemli olan da bu değil mi kuzucum:)))

   Sil
  2. Ev arkadaşlarımdan birnin çok sevdiği bir söz "Hayata domates olarak geldiysen ve yolda ezildiysen yapacak bir şey yok salça olarak devam edeceksin :D"

   Ediz bir yolunu bulur zaten kalbine o kadar güveniyorsa, gerekirse salça olur diyorum :D

   Neşe doldum yahu hahaha bu domates baya yerinde olmuş ya merakla bekliyorum gerçekten ellerine sağlık kuzucum bir tanesin :))) !!!!

   Sil
 2. :)
  domates olayı ders verici ve komik olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) Yemek yaparak hayatını kazanan bir kadınında hayatı yemeklerle özdeşleşir işte:)))

   Sil
 3. Ediz bi yolunu bulur tabi eğer o kararını verdiyse :D :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de bulmalı yoksa durum çok kritik,
   bol bol domateslenecek yoksa:)))

   Sil
 4. Ben İkbalin yerinde olsam bir daha asla suratına bakmazdım o adamın!Bakalım nereye gidicek bu hikayenin sonu daha da merakla bekler oldum canım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkbal de hayattan güzel şeyleri tatmak isteyen ve bundan hep mahrum yaşamış bir kadın.
   Bakalım canım:))

   Sil
 5. Domatesin suyu da aktı gitti..!
  Zor iş..:)

  YanıtlaSil
 6. Önceki bölümleri de zevkle okudum..Yüreğine sağlık..

  YanıtlaSil
 7. ben olsam bir domates fidesini saksıya eker giderdim.
  yeniden başlayalım derdim...
  ama ediz ne yapacak bilemem tabii?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi fikirmiş, biri bunu Ediz'in kulağına fısıldasa iyi olur:)))

   Sil
 8. Eşeksin ediz, bildiğin eşek... o kadar da çok sevmemiş demek ikbal'i.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eheheh:)))
   Alemsin sen:)) Ediz eline geçerse fena olacak gibime geldi:)))

   Sil
  2. olabilir valla :))) eheheh

   Sil
 9. Ediz çok korkakmış ve bence Aşkı haketmiyor. Beni çok yanılttı, İkbal bıraksın onu Kuğum ya, çok üzüldüm valla :(

  YanıtlaSil
 10. Karmaşık bir durum, özürlü çocuk çok zordur sonsuz sabır,sonsuz sabır ister, sinirli, sabırsız insanların böyle şeylere hiç yeltenmemesi gerek yoksa çocuğa bağırır,çağırır,ruh sağlığını iyice bozar:(bu arada kızım yapıcı bir eleştiride bulunmak istiyorum izninle, konuşmalarda 'dostum' diyorsun ya...yani bilemiyorum biraz yabancı dizi, yabancı filmlerdeki konuşmalarda rastlanan bir şey gibi geldi bana, biz Türkler birbirimizle pek 'dostum' lu konuşmayız diyorum ama benim fikrim tabii yazar sensin, son karar senin:)

  Bücürük kardeşinle kocaman öpüyoruz...
  sevgiler canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet annem zor bir durum yaşamadan bilinmeyen konulardan biri.
   Salim ve Neval karakteri çok sevdiğim iki insanın hareketleri konuşma biçimi ve birbirlerine davranış şekilleri tamamen gerçekten alıntı:))) Burada yazdığım karekterlerin çoğu çevremde gözlemlediğim insanlardan oluşuyor, çoğu hikayenin gerçeklik payları çok yüksek annem.
   Kardeşimi ve seni kocaman öpüyorum.

   Sil
 11. ''Zor zamanlarımda omzumda bir el istedim ama omzuma tek dokunan şey hayatın yükü oldu...''
  ediz elini ikbalin omzuna koymalı,koyacak bence.bu kadar empati yapabilen ve düşünen insanın başka şansı yok.yada yanılıyorum..ahh birde meraktan ölüyorum:))dardaydım,koşturuyordum çal kapı yapıp kaçmak istememiştim.iyi ki öyle olmamış.yemek için ara verdiğimde sakin sakin okudum tüm yazıyı ve yine çok beğendim.bu arada ikbal'in kitabınıda yeni bitirmiştim."içimden geldiği gibi"orada da beni etkileyen bir kaç güzel söz dimağımda taze taze dururken hemen yazıyorum:)"Tanrıya beni uğursuzluklardan koruması için dua etmiyorum.böyle durumlarda beni umutsuzluklardan koruması için dua ediyorum.Tanrı bir elini bıraksa,öteki elinden tutar."umudun olsun yeter ki!ediz umutsuzluğun içinden umudunu çıkaracak,çıkarmalı:)
  bu arda aynı kitapta "bir kayısı ağacı" isimli bir şiir okudum ve çok etkilendim.A.Kadir Bilgin e ait.tavsiye ederim yada belki okumuşsundur.sevgiyle kucaklıyorum yüreği pamuklar kadar yumuşak ve kocamn kuğum.kalemine ve yüreğine sağlık.sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım keyifli okumalar diliyorum, evet İkbal mutluluğu gerçekten hak eden bir kadın ve bulacak ta.
   Güzel paylaşımların için teşekkürler.
   Evet okumuştum
   Bir kayısı ağacı,
   bazan eğilir bakar odaya,
   çiçeklerinden utanır...
   sağol canım öptüm yüreğinden.

   Sil
 12. domates mi oyyy çok yaratıcı süpersin kuğum :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Vazoyu yapıştırmak kolay
   Hadi bakalım domatesle ne yapacak sence?:)))

   Sil
 13. Merhabalar Siyahkuğu,

  Senden Önce, Senden Sonra'nın hızına erişemedim. Biraz evvel blog sayfanızdaydım ve bu bölümün birazını okuduktan sonra tekrar sayfanızdan ayrılıp, elektronik posta hesabıma geçmiştim, orada sizin blog sayfamdaki yazdığım son şiir için yazdığınız yorumu gördüm.

  Tekrar blog sayfanıza gelip son postunuzu okurken, okuyucu yorumlara yazdığınız yorumunuzda gördüm ve okudum: "Aşk, yürek ister" demişiniz ya, ne kadar doğru bir tespit. Evet Aşk, yürek istiyor, yüreği yeten de sevsin ve haketsin.

  Ne kırılmış bir vazo, ne de rendelenmiş bir domates, tekrar birleştirilse bile eskisi gibi olmuyor zaten. Tek kanadı kırık bir kuş misali olan bu sevgiden ya da aşktan ne beklenebilir ki?

  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkisi de yapışmaz ama bazen yeni bir vazo alınır belkide ''o vazo zaten fazlalıktı'' diye düşünebilecek kadar güzel yürekli bir insana denk geliriz kimbilir!

   Selam ve dualarımla Allah'a emanet olun.

   Sil
 14. Aslın da böyle konularda kendini iyice ölçüp tartmak çok önemli. alınacak kararın sonuna kadar arkasında duramazsan sonrasındaki geri çekilme daha büyük yaralar açar.Bu nedenle Ediz'in böylesi temkinli davranması, duyduğu büyük aşka rağmen durup düşünmesi aslında ne kadar doğru bir adam olduğunu gösteriyor...Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ediz özünde iyi bir yaptığı hatanın farkında, belki de bunu yaşaması gerekiyordu aşkın basit bir kelimeden ibaret olmadğını anlaması için.
   Sevgiler benden.

   Sil
 15. Şekerciğim ne zamandır güzl yazılarını okumaya hasret kaldım.Onları kafamın en sakin işlerimin hiç olmadığı bir günde okuyacağım hepsi aklımda geriye dönüp başlayaraktan keyifle okuyacağım canım.Böyle acele acele tadı çıkmaz ki kuğum.Sevgi ile muhabbet ile kal tatlımm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım istediğin zaman buyur gel oku ne zaman uygun olursan:)
   Sevgi ve dostlukla...

   Sil
 16. YAZIK YAA KIYAMAM IKBALE :((( VERDIGI DOMATES ÖRNEGINE BAYILDIM AMA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Hayatını yemek yaparak kazanan bir kadının örneği de yemekle alakalı olur değil mi ama?:)

   Sil
  2. kesınlıkle :=)) hayal gucune hayranım kuğumm..

   Sil
 17. of ya çıkmaza girdi gibi duruyor
  herkes en iyi bildiği dünyadan esinlenirmiş ikbalde öyle yaptı uzattı domatesi iyide yaptı bence
  sevgilerimle cnm merakla beklicem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet domatesi hak etti:))
   Yoruma cevap biraz geç oldu ama kusura bakma, bazen okuyorum ama yanıtla butonu basmıyor sonra cevaplarım diyorum o sonra anca şimdi oluyor:))) gecikme için Özür dilerim canım.

   Sil
 18. Oh! iyi dedin İkbal..Hadi bakalım Ediz efendi,kalp kırmak kolaydır ama tamiri zordur..
  Ediz bence kaleyi içten fethedecek..Ne dersin Kuğu'm?Yüreğine sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vaovv !:)) hıhı aynen öyle canım:))
   Senin de güzel yüreğine sağlık öpüyorum.

   Sil
 19. Bence kuğum yıkanıp paklanıp üstünü başını giyip gitti ya restororana bence bir şansı hak etmeliiii. Onu da anlamalı ilk tepki şaşkınlık düşünmek için zaman Edizin de hakkı.. Bence domasezi birleştirmeye çalışacağına yüreğini sermeli ikbalin ayaklarının altına.. Anlatsın kalbinden beyninden geçenleri açık açık anlatsın.. Kim olsa ilk tepkisi böyle olabilirdi.. İkbalde de suç var bence. Azıcık çıtlatmalı, tepkisi gördüğünde yine olumsuz olursa o zaman bitirebilirdi. E bak oğlum bu kabul et emrivaki olmaz.. Ondan nasıl açık yüreklilik istiyor ise kendide açık yüreği en başta ortaya koyabilmeli..
  Bence böyle.. Tek taraflı düşünmemek lazım..
  ss çok..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatalar tek taraflı olmaz yağmur yüreklim.
   Sen Edizcisin anladığım kadarıyla:))
   s.s hemde çooook

   Sil
 20. Öykü olanca hızıyla güzelce akıp giderken yakalayamadığım yerleri tekrar okudum. ...Ve derim ki İkbal biraz daha çeki düzen verse kendine ve etrafına.:) Güzel haftalara... dostlukla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkbal, sade bir kadın onun bu haline vuruldu belki de Ediz:))
   Güzel haftalara, dostlukla.

   Sil
 21. erkek mantığı; güzel bi şey görünce yaklaş ama o güzelliğin bi zor yanı varsa kaç git. herşeyleri kolay olsun istiyorlar. ama şunu unutmasınlar gül dikeniyle birlikte güldür...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Meleğim gül dikeniyle güzeldir ,
   dikensiz gül ,ateşsiz kül olmazmış değil mi?

   Sil
  2. Sonuna kadar haklısın canım ama erkekler genelde böyle düşünmüyorlar maalesef

   Sil
  3. Kaıdınlar kalbinin izinden gider, aynı şey bir kadının başına eminim ki hiç düşünmeden evet derdi değil mi?

   Sil
 22. İkbal'e yazık, ama Ediz'de hala çaba gösterdiğine göre bir ışık var gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ediz aşkın peşinden gidiyor
   hepimiz bazen boş bulunduğumuz anlara denk gelebiliyoruz , Işık var gibi:)

   Sil
 23. Kendime not:14.bölümdeyim:)
  Yeni yılın şimdiden kutlu olsun!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Yeni yılın kutlu olsun canım arkadaşım.

   Sil
 24. Domates fikri süper nereden aklına geldi bu.Konu mutfakta geçince herhalde değil mi:)Sular durulacak inanıyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutfakta yemek yapan bir kadın gidipte vazo kıramaz ya:))
   okurken kendimde çok gülüyorum:)

   Sil
 25. bana yüzünü döndü rendelediği domatesi avuçlarımın içine bırakıverdi tamam hadi birleştir bunu eski haline getirdiğin zaman karşıma gel!


  bu çok ağır bi tepki olmuşş

  hak vermesi gerekirdi ikbalin
  empati kurdumda
  bunu herkes düşünür edize has bi durum değilki :(
  fazla kızdı ikbal bu duruma
  inş büyütmez daha fazla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen olaylara olduğunda daha fazla tepki verebiliyoruz canım.
   Bakalım neler olacak.

   Sil
  2. ah bi ben yapamıyorum bunu :)
   yaptığımda eşim anında bi komiklik yapıyo ne sinir kalıyo ne küslük :(
   biraz kavga etmek küs kalmak istiyorum ne mümkün :(
   evde cem yılmaz besliyorum ben :D

   Sil
 26. İkbal çok hoş bir karakter çok sevdim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım, bende severek yazdım İkbal'i sevdim.

   Sil