19 Aralık 2015 Cumartesi

Ölümün izleri...

Ölümün İzleri...


Ölüm zor mu? 

Bilemem daha önce hiç ölmedim  , arkasından baka  kalmak çok zor defalarca yaşadım , en acısı da yine gel diyememek  bir daha gelmeyeceğini bilmek...
  Ölenin acısı dışında birde arkasından miras  merağı olan , hayır için alınan hediyeleri yağmalayıp  günaha çeviren ,  dua için değilde gıybet için yapılan toplantılar haline getiren akrabalar var .
 Bir ara acaba sadece bize özgü
mü diye düşündüm
  , hangi cenazeye gitsem hiç görmedim böyle bir şey yada  dört duvar arası olunca karşıdan göremiyoruz.


 O öyle olsun bu böyle olsun  yedinci gecesi için dua olacak salı gecesi şimdiden resmen   şirket toplantısı gibi toplanıp herkes  ayrı kafadan bir şeyler söylüyor , yok pilavıydı , hediyesiydi o diyor öyle olsun bu diyor böyle olsun , Halam çok yaşlı  aklı bir geliyor bir gidiyor ,  bir ağlıyor bir  ölmedi o  gelecek diyor , paralarımı harcamak için yapıyorsunuz diyor, gülüyoruz kızıyor . 

 Her  konuşması tuhaf
 kaç senedir yaşattım da artık bitti demez mi!
 hönk  nasıl yani!   meğerse çok paraları var ya  tedavileri  özel hastanelerde olduğu için paraya dayandığı için  o vermiş ömrü Allah değil! acaba o malı mülkü onlara kim verdi halamı çok severim de bu huyları utanç veriyor bana  herkesin içinde söylüyor...


 Yaşı seksene geliyor halen  böyle şeylerin   parayla olmadığını  anlayamamış  herkesle küslerdi herkesle kavgalı  Almanya'dan kızları damatları  geldi onlardan başkada sadece kendi akrabalarımız ve bizim çevrelerimiz geldi  , her şey insanla oluyor vesselam...
 kafam kazan gibi oldu .

 Cenazemiz Almanya'dan  gece yarısı geldi o yüzden kalabalıktık evde , köy evi  olunca  kaloriferli değil tabii herkes bir yere kıvrıldı   yattı ben ve yengem  kapı önünde halı üstüne kaldık altımıza koymaya minder bile kalmadı montla uzun süre uyumamak için mücadele ettik en sonunda kapı önüne yayılmışız  iki seksen...
 Tabii  kuru yerde ,sobada  yok  ikimizde şifayı kapmışız.
 Keşke hiç uyumasaydım ...

 Cenazede düğün gibi herkese para verildi ibrikçiye  tabutu tutana mezar açana 
yürüyene
 ağlayana 
ehhh utandım  bir ara yeterin ayıp yahu  Allah rızası için  geliyorlar
  herkesi parayla satın alır gibi olmaz diyecektim de baktım herkes memnun  , kimsede parayı yere atıp biz Allah rızası için yapıyoruz demedi. Yirmi bin lira harcamışlar daha yedinci gecesi var ne olur bilemiyorum yılbaşı yaklaşıyor duaya dansözdemi çağırsak dedim   yengeme ,  gülmeye başladı tövbe de deliii...10 yorum:

 1. Merhabalar Siyah Kuğu.

  Vefat eden halanızın kocası eniştenizdi herhalde. Cenab-ı Allah'tan tekrar rahmetler dilerim. Ölen borcunu ödüyor da kalanlara ne oluyor? Anlamak mümkün değil! Ölümün izleri, izlenimlerinizden bunu anladım.

  Oysa ölenin ardından yapılacak tek şey vardır, o da sadece dua etmektir. Aslında Kur'an bile okunmaz. Ama bizler hala bu geleneği sürdürüyoruz. Her ne kadar cenaze namazı olarak bilsek de cenaze namazı dediğimiz rükn bildiğimiz anlamda namaz değildir, sadece duadan ibaret olan ve mevtalarımızın arkasından yerine getirdiğimiz bir dini vecibedir.

  Artık bu mevtanın 7'si, 40'ı, 52'si vs. vardır. Bir mevtanın ardından yapılacak en güzel şey, onun için Allah'tan merhamet, mağfiret ve rahmet dileyeceğimiz duadır.

  Onun ruhu şimdi berzah alemi dediğimiz bir yerde ve uyku halindedir. Sur'a üflendiğinde uyandırılacak ve uyandığında da "daha yeni yatmıştık, ne çabuk kaldırıldık" diyecektir. Bunu hepimiz diyeceğiz, çünkü ölüm hepimize gelecektir.

  Ama fıkıh kitaplarımıza göre, o şimdi kara toprağın altındadır. Evet toprak altında ama, ruhsuz bedeni oradadır. Defnedildiği gün iki melek gelir ve ona sualler sorar, verdiği cevaplara ve ameline göre, o çukur ona ya cehennem çukurlarından bir çukur, ya da cennet bahçelerinden bir bahçe olur. Böyle bir şey yoktur. Bunlar hurafedir.

  Cenab-ı Allah, hiçbir kulunu ele ayağa düşürüp, "oğlum-kızım" dedirmesin. Ömrün de ölümün de hayırlısını versin.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar hocam aynen her kelimenize katılıyorum. Öleceksem sessiz sedasız ölmeliyim. Sessiz sedasız acılarım oldu sessiz sedasız çığlıklarım ölürken de sessiz ölmeliyim. Çok şaşırmamalılar arkamdan... Selam ve dualarımla...

   Sil
 2. Allah rahmet eylesin. Başınız sağ olsun. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Çok sağolun sizler sağolun:(

   Sil
 3. Merhabalar...

  Üzüntülerinizi paylaşır yakınınıza Allah'tan rahmet diliyorum. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar
   Teşekkür ederim , Amin ecmain...
   Sevgiler...

   Sil
 4. Ölmeyegör derler ya, öyle işte... Başınız sağolsun.

  YanıtlaSil
 5. çok ilginç cidden, vefat edenin ailesinden beklentiler, gelenlerin tuhaf tuhaf konuşması insanlara acısını bile yaşatmıyorlar. ha bi de bu para olayını ilk defa duydum o hepsinden ilginçmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir para olayı yok çünkü. Ondan duymamışsındır :) milletin suçu yokki bizimkiler düğünde. Şaba dağıtır gibi para saçtı etrafa ondan dedim zaten bir dansoz eksik:)

   Sil