10 Kasım 2013 Pazar

Ben küçükken...Küçük bir çocukken öğrendim,ne kadar hırslı,azimli ve aynı 
zamanda ne kadar sabırlı olduğunu,ilkokul dönemimde her 10 Kasım sabahı bahçeden özenle topladığım kasım patlarını okula götürürdüm, annem  çiçekleri toplamama yardım ederdi ,''inatçı bu patlar kopmak bilmiyor,bu gün bir başka açmışlar sanki,dişlerini fırçaladınmı,çorap var mı ayağında senin!'' diye söylene söylene  bıçakla keserdi. Annemde haklı Ata'nın karşısına öyle  berduş gibi gidilmez çeki düzen vermek gerek.
Çiçekleri olan bütün arkadaşlarım getirir Büstü çiçekle süslerdik ,Büste bambaşka bir hayranlığım vardı Atatürk'ü görememiştim hiç ancak illa büst'ünü öpmek istiyordum. Erkenden gittim tören yerine benim gibi bir kaç çocuk daha vardı büst'ün hemen yanında çeşme ve yalağı vardı.Yalağın üstüne basıp uzanmaya çalıştım amaç Atatürk büst'ünü öpmek  arkamdan bir arkadaşım gelip  güya yardım edecek beni çekeleyince bende cumburlop suya...
Yıllar sonra Zübeyde hanım annemizin büstünü gördüm sağa baktım sola baktım kimse yok şıp diye öptüm burnundan ve yanaklarından böyle bir evlat büyüttüğü için...

12 yorum:

 1. Canım,
  bence de ne mutlu o anneye böyle bir evlat yetiştirdiği için ve ne mutlu bize ki yüzyıl da bir yetişen bu güzel insanın bizim ülkemize nasip olduğu için. O azimli küçük kuğuyu sımsıkı sarılarak öpüyorum, büstü öpmek için gösterdiği çabadan dolayı.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım, sabahın bu saatinde bu güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederim.
   Çok acı bir gün dualarla anıyoruz.
   sevgilerimle canım.

   Sil
 2. Paylaşım için teşekkürler,sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar.

  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e olan sevgimiz hiç bitmeyecek. Türk milleti olarak, O'nu ölümünün 75. yılında bugün bir kez daha sevgi, saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar hocam, aynı duyguları paylaşıyoruz, selam ve dualarımla.

   Sil
 4. Çok istedim küçükken kasım patı götürmeyi:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun , büyüdün daha iyi şimdi gidelim mi bir gün birlikte?

   Sil
 5. Ne kadar güzel bir anı bu böyle Kuğum, hem duygulanıp hemde tebessüm ederek okudum :)

  YanıtlaSil
 6. Sık sık anlatırız böyle anıları aklıma geldi , buradaki arkadaşlarıma da anlatmalıyım dedim:)

  YanıtlaSil
 7. şimdi o büstleri söküyorlar yerlerinden.değil gidip yanağına öpücük kondurmak burnunu kulağını çekiştiriyorlar :(( be zaten 10 kasımdan beri acaip kırgınım .3000 nufuslu okulada törene bir kaç kişi gelip çoğuda gereksiz muhabbete dalınca tellerim koptu.artık bize hakaret eden türkülere ağlayan millet olacağız biz!

  YanıtlaSil