27 Ağustos 2013 Salı

Anılarda beni hatırlar mı? # 10 #
ZORLUKLAR, ZOR DEĞİLDİR BAZEN...

Kayınvalidem üç gün yoğun bakımda kaldıktan sonra normal odaya geçti sanırım en zor zamanlarım bunlar. Sol kolu ve bacağı tutmuyor üstelik beyindede hasar olmuş bunu kendine geldikçe iyice anlıyoruz.

Bir haftalık hastane sürecinden sonra nihayet evdeyiz annem  çocuklarla ilgilendi, hepimiz perişan olduk fizik tedaviye götüreceğiz böylece zor bir süreç bizi bekliyor,  aklında git geller başladığı için evde artık dört çocuğum oldu!

Kararlarını sağlıklı veremiyor, eltim ise misafir gibi geçmiş olsun ziyaretine gelip gidiyor ,komşular ,akrabalar derken ev hiç boş kalmıyor.
Anneme artık Emin'e dayanamadığımı vurdum duymazlığı yüzünden  zahmet çektiğimi ve boşanmak istediğimi söylediğimde Annem yüzüme öyle bir baktı ki neredeyse küçük bir çocuk gibi evire çevire dövecekmiş gibi hissetim ve annemin vaazı başlamış oldu.

'' Kızım delirdin mi sen  bak şimdi kayınvalidende hastalandı millet ne der?
Herkes kadıncağıza bakmak zor geldi de evden kaçtı der  bir de üç çocukla...  Boyunca çocukların var utanmayacakmısın yarın öbür gün kızın evlenecek el aleme laf mı söyleteceksin kızına anası kırkından sonra adamı bıraktı  hasta kaynanasını bakmak zor geldi derler, öyle ananın kızından ne hayır gelir derler en küçük şeyde laf söylerler ona göre, saçma saçma  konuşma git uyu biraz kendine gel, ne yapalım sanki baban farklı mı?

 Sen küçükken  ağaçtan düşüp başını yarmıştın  başında yedi dikiş var geçen gün babana anlatıyorum da 'aa benim haberim yok' diyor gerisini sen anla.
 Hepimizin hayatı aynı....
Kadın olamak budur işte ana kapısına benzer mi hiç!''

 Annemin vaazı bittiğinde  zaten düşüncelerimden çoktan vaz geçmiştim bile.

Eda'nın bir anlık düşüncesizlikle yaptığı hata ondan çok bana zarar verdi, kayınvalidemi bezliyorum ama ne zaman mutfağa gitsem  döndüğümde beni her defasında tuhaf sürprizler bekliyor.

 Bu sabah çocuklara kahvaltı hazırlayıp okula yolcu ettim Emin de işe gitti biraz mutfağı toparladım kayınvalidemin  kahvaltısını hazırladım.
 Odaya girdiğimde  ağır bir koku burnumun direği kırılacak !
 Bir de ne göreyim kayınvalidem altına kakasını yapmış ve bezini  sağlam eliyle çıkarıp katlamaya çalışıyor! '' anne ne yapıyorsun sen?''
 Çocuksu gülümsemesiyle ''çamaşırları katlıyorum bak sana yardım ediyorum''
''Off anne o pis bez neden açtın altını sen ?'' ne yorgan kalmış ne çarşaf hepsi  kirlenmiş üstü başı da cabası çekyatta halen uyuyan Edaya seslendim ''kalk artık kızım kalk''   Gözlerini yarı açıp bana doğru baktı ''iğğğ anne lağım mı patladı?''
''patladı ya babaannenin lağımı patlamış, kalk üstünü değiştirelim kadınıncağızın ıslanmış günah.''

Kayınvalidem bezine bir türlü alışamıyor ne zaman yalnız kalsa hemen çıkarıyor  bazende kakasını duvarlara sürüyor.
 ''Bak evi boyadım'' diyor kendini geçmişte  sanıyor  beyni ona oyunlar oynuyor, oynuyor da olan bana oluyor  çamaşır suyuyla  ne kadar silsem evi havalandırsam da  evde bir koku kalıyor.

 Söyleneniyorum ama kendime  elimden başka bir şey gelmiyor çocuk kadar bile aklı yok artık tamda iyi anlaşmaya başlamıştık,atsan atılmaz satsan satılmaz...
 Emin'i razı edip  Eda'yı psikoloğa götürdük, önce bizimle sonra Eda ile konuştu  en son bizi çağırıp, aşılmayacak bir sorun olmadığını Eda'nın sadece ilk  hayal kırıklığı olduğu için kendini birden boşlukta hissettiğini  kendini küçük duruma düşmüş hissettiğini anlatırken biz doktorun ağzına düşecektik neredeyse okumuş insan bir başka işte...
 Eda o doktorun kızı olmuş olsaydı belki de   böyle şeyler yapmayacaktı diye düşündüm içimden.
Allah korusun, Dönüşü olmayan hatalar da yapabilirdi, hatta evladımızdan bile olabilirdik.
 Evde bana çok yardım ediyor, günümün çoğu kayınvalidemle geçiyor  Derya ve Oğuzcan okuldan eve evden okula  gidip geliyor.
Derya bu sene lise sınavlarına girecek evde olunca genelde odasında kerdeşiyle ders çalışıyor...
 Eda  bu aralar elim, kolum gibi  yemeğe bulaşığa yardımcı oluyor, eskisi gibi el işi yapamıyoruz ama olsun...
 Gece tam yatacaktık Teyzem aradı ''Eda'ya bir kısmet çıktı  ne dersiniz sor bakalım Emin'e  hem kızın bir ağzını ara''  dedi...


65 yorum:

 1. HEH Bİ KISMET EKSİKDİ BU ARA
  HAYDAAAAA
  GÜZEL KUĞUM YAZIK KADINCAĞIZA
  AY İYİCE MERAK DOZAJIM ARTMAYA BAŞLADI
  ALLAH YARDIMCISI OLSUN
  HASTA İLE UĞRAŞMAK ZOR
  HAYIRLI SABAHLAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım yatanada bakanada zordur bu durum.
   Amin
   Hayırlı günlerin olsun canım.

   Sil
 2. Bir solukta okudum...
  Yaaa hayat ne acayip:(
  Bir hikaye mi bu? Hayır, o kadar çok yaşanıyorki aynı şeyler...
  Çok da merak ediyorum haaa:)
  Eda yaşına ve yaşadıklarına göre yine iyiymiş ama...
  Hayırlısı bakalım:?
  Sevgilerimle♡♥♡

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım hani bir söz var ya 'yemin etsem başım ağrımaz'
   bu hikayenin gerçekliği için söylenebilecek en güzel söz diyebilirim.
   Keyifli okumalar
   Sevgilerimle.
   Not:
   şu kalbe bayıldım, her gün kalbini bana bırakıyorsun ya harikasın:))))

   Sil
 3. bir dostum geldi aklıma.onun da kayınvaldesi benzer bir olay yaşamıştı.altına yapıyor çıkarıyor o boyama işini yapıyor hatta daha vahimlerini yapıyordu.çok çekti garibim.kayınvaldesi vefat etti.çocuklar biraz büyüdü derken bu kez kanser olduğunu öğrendi.şimdi tedavi görüyor.Elhamdülillah iyiye gidiyor.boşanmış yanlız olduğundan elimizden geldiğince destek oluyoruz.alçak kocası hastalıktan sonra boşandı.şu aadam vardı ya medyada (soyadı taran)onunla aynı döneme gelmişti hatta olaylar.
  bizim ülkemizde kadın olmak çok zor.dinimizde aslında baş tacı yapılması gerektiğinden bahsedilirken yanlış yorumlayıp gelenklerle birleştirip öyle acaip roller kesmişlerki.en çokda neye kızıyorum biliyor musun?evlenirken soyadımızın değişmesine.nereden nereye geldim ben şimdi:))
  hikaye güzel gidiyor.heyecanla takip ediyorum.yüreğine kalemine sağlık canım.sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah şifalar versin dostuna.
   Bu gün yaşadığım bir olay bana şunu hissettirdi insanın yüzü bir defa gülmüyorsa bir daha kolay kolay gülmüyor ,arkadaşınızda buna güzel bir örnek.
   Umarım iyileşir ve hayata eskisinden çok daha mutlu olaylar yaşar.

   Soyadını değiştirmek, evet değiştirmeyelim:))

   bende öyleyim, sohbet başladığı yerde kalmaz bu hoş bir şey:)))
   Keyifli okumalar,
   Sevgiler canım.

   Sil
 4. İnsan yükü çok ağırdır derler..kolay değil..Hele de aklı da kendine yar olmayan birinin yükü...Allah yardım etsin..Hem yatana hem bakana çok zor :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım zordur ve gün geçtikçe dahada ağır gelmeye başlar.
   Yatanada, bakanada sabırlar diliyorum.

   Sil
 5. 4Kayınvalidenin şu anda yaşadıklarını yapan babamın babannesi vardı. Öylesine tanıdık bir duygu ki. Anneciğimin ve babannemin yaşadıklarını çocuk aklımla bile anlayabiliyordum.Eda ve çocuklarda bu durumdan çok etkilenecekler.
  En güzel tarafı aile sorunlarına odaklandılar. Eda'yı psikoloğa götürdüler.
  Dilerim Eda'yı evlendirmezler.
  Artık konunun içinde okuyucular da var.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım konunun tam ortasında okuyucular da var ve bu benim çok hoşuma gidiyor.
   Canım aslında yaşarken insan bu kadar yoğun hissetmez gibime geliyor yanlışta düşünüyor olabilirim.
   Akışa kapılır , çevresindeki kişiler ve bu duruma tanık olan çocukları çok etkilenir yaşayan ancak gün gelipte rahata erince (ererse tabi) ayaklarını uzatıp düşünür neler yaşadım ,nasıl dayandım! bu kelimeyi çok kişiden duyuyorum.
   Bu arada bütün yaşlıları seviyorum:)
   Sevgilerimle canım.

   Sil
 6. biriktirip hepsini okumak daha güzel
  sabırsızım ben çünkü diğer bölüm gelene kadar sabredemiyorum:D
  mutlu son yaklaşıyor gibi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))Nasıl iyi hissediyorsan :)))
   Bilemiyorum Dileğim bu hikayeye yeni başlamış gibi hissediyorum kendimi:)

   Sil
 7. Yatalak hastaya bakmak herkesin harcı değildir, bakana da çok zor, bilinci yerindeyse bakılana da:(((Allah kimseyi o duruma düşürmesin:((elden ayaktan düşürmesin..:((Eda bir doktorun kızı olsaydı da -garantisi yok- belki dönerciye gönül vermezdi ama gönül verdiği başka bir doktor, mühendis vs. olsa bile onda da yine hayal kırıklığı yaşayabilirdi emin olsun:)hatta tam tersi dönerci olup çok iyi biri de olabilirdi ama buna denk gelmek piyangodur, iki gün önce boşandığı eşini öldüren adam da okudum ilkokul mezunuymuş...genelde tahsil azsa özellikle erkeklerde şiddete meyilim artıyor:( Eda'nın çok dikkatli olması lazım..aslında keşke tekrar okula gitse..daha genç hiçbir şey için geç değil...

  Kardeşinle kocaman öpüyoruz canım:) mrrr:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annem haklısın herkesin harcı değil yatalak hasta bakmak.
   Annem sen yazınca Merak ettim eşini öldüren adamın haberine bakayım dedim eşini öldüren adam yazdığımda o kadar çok haber çıktı ki tüylerim ürperdi!

   Kocamannn öpüyorum annem.

   Sil
 8. Offf çok zor iş aklı yitmiş yaşlıya bakmak. Çocuktan beter olurlar..Bilirim..Bende yaşlı kayınvalideme ara sıra anneme bakıyorum da çok şükür akılları yerlerinde. Yinede zor ama..

  Eda için hadi hayırlısı Kuğum..
  Sevgilerimle..Ss

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Rabbim yardım etsin sana, ihtiyarlara selam:)))
   Kocaman öpüyorum.

   Sil
 9. ayyy okurken bile daraldım cnaım.kendimi hayal ettim.kaldırabilirmiyim diye.kayınvalidem hayatta.ALLAH sağlıklı yaşam verir inşallah ona.çok zor çok.öpüyorum canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan ara sıra böyle şeyleri duyup okuyunca kendine daha farklı bir yol çiziyor en basitinden ben öyle yapıyorum hani derler ya 'Bir musibet bin nasihatten iyidir'
   Öpüyorum canım yüreğine sağlık.

   Sil
 10. Canım çok profosyenel yazıyorsun fırsat buldukça okuyorum ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Harika:)) okuduğunu bilmek güzel:))

   Sil
 11. Of of Of!ki ne of! Zahide için en zorlu dönemler başlamış..Allah kimseyi akıldan etmesin Kuğu'm..En büyük nimetimiz aklımızın yerinde olması..Yüreğine sağlık canım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım
   Rabbim kimseye çaresiz dert vermesin.
   öpüyorum canım.

   Sil
 12. yeni yerin hayırlı olsun.başına gelenlere üzüldüm.Allah kolaylıklar,sabır ve metanet versin.zor günler geçiriyorsun ama dilerim huzur ve kolaylıkla altından kalkabilirsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin dilerim ki Rabbim darda olan bütün insanlara yardım etsin...
   Teşekkür ederim...

   Sil
 13. senin yaşadıkarın benim anneminkine benziyor. dışarıdan gelen sesler opnlara cıok basit geliyor amam bunlar kolay seyle değil . annem de ben küçüktüm kayınvalidesine , amcama, 3 çocuğuna ve 2 tanede abisinim oğluna bakmıştı. gercekten zor günler geçirmedi değil . ama o sanki noprmel bi şey miş gibi karsılardı herseyi. hiç bıkmadı , yılmadı. çok güçlü bir kadın. keske ben de onun gibi olsam .şimde en ufak ortalık battığında kızıyorum . ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN CANIM. KENDİNE DE VAKİT AYIR. GÖRÜŞMEK ÜZERE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar şanslıymışsınız bu kadar güzel yürekli bir anneye sahipsiniz.
   Teşekkür ederim
   Sevgilerimle.

   Sil
 14. Merhabalar,

  Hikayenin kahramanına Cenab-ı Allah yardım eylesin, yar ve yardımcısı olsun ve bolca da sabr-ı cemil versin.

  Yatalak bir hastaya bakmak çok zor. Hele bir de hasta kendi başına kendince bir şeyler yapmaya kalkarsa.

  Selam ve dualarımla. Mevlid Kandiliniz kutlu ve mübarek olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz hocam
   Çok teşekkür ederim Hocam hayırlı kandiller,
   ellerinizden öperim.

   Sil
 15. Ay çok zor durum allah kimseyi düşürmesin, annemin bir lafı vardır "İnsan eti ağırdır,kimseye muhtaç etmesin Allah. " çok doğru gerçekten de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuzuşum Annen çok doğru söylemiş, bende hep derim Rabbim yatırıp kapılara baktırmasın...

   Sil
 16. canim bu gercek mi hikaye mi cozemedim.umarim daha ince yazdiklarin gibi hayal urunudur.eger gercekse cok zor bir durum cok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım bu bir hikaye , sana bir sır vereyim mi uzat kulağını aramızda kalsın:):) hiç bir hikayem hayal ürünü değil, birilerinin yaşadığı olayları benim algıladığım şekilde okuyorsunuz.

   Komşuya gittiğinizde o komşunun başka bir komşunun hayatını anlatması gibi bir şey:)))
   sadece olayları yaşayan ben değilim.
   Sevgilerimle canım.

   Sil
 17. bolumlar bir hayli birikti en kisa zamanda okuyacagim
  yuregine saglik canim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evett artık gelmelisin düşüncelerini merak ediyorum:))
   Sevgilerimle canım.

   Sil
 18. Kuğum ya bir gün gelmedim neler olmuş burada!
  Allah kimseleri yatırmasın, en çok korktuğum şey ve Allah'ım sağlıklı bir yaşlılık kısmet etsin çok zor çok:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Rabbim herkese huzurlu sağlıklı hayatlar versin.
   öpüyorum seni...

   Sil
 19. Bir tanıdığımızın annesi böyle olmuştu Kuğum, öyle iyi bir kadındı ki :( kim ister bu kadar güçsüz olmayı. Allah kimseye yaşatmasın ya :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstemez canım bir anlık kendini salmak çok büyük hastalıklara sebeb olabilir yada kader mi desek bilemiyorum!
   Rabbim kimseye şifasız dert vermesin.
   sevgilerimle öpüyorum.

   Sil
 20. Allah kimseyi kimseye evladına bile muhtaç etmesin. Bakana da yatana da çok ağır bir durum. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 21. Zahide'nin hayatı zorluklarla geçiyor geçiyor bunalıyor da.Sanırım önümüzde ki günler daha da zor geçecek hayatı.İşte kadın olmanın zorlukları bunlar.Allah yardımcısı olsun.Canım hayırlı kandiller.sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım kadın olmak zordur.
   Rabbim zahide gibi kadınlara yardım etsin. sevgilerimle hayırlı kandiller.

   Sil
 22. Hissediliyor zaten Kuğum,dersler yerli yerinde,örneklemeler tutarlı. Eline ,gönlüne sağlık,kuvvet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım, güzel gözlerine ,yüreğine sağlık.
   sevgilerimle.

   Sil
 23. Kugum bi okumaya baslayamadim ama oturup hepsini birden okuyacagim optum sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun canım elbet müsait bir zaman bulursun, öpüyorum sevgilerimle.

   Sil
 24. Kuğum benim yorum gelmedi sanırım, yada görmedin daha!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geldi bitanem geldi , özür dilerim biraz sıkıntılar yaşadım.
   öpüyorum.

   Sil
 25. Hayat ne kadar zor değil mi?
  Sanırım en büyük sıkıntıyı da kadınlar çekiyor.
  Ergen çocukların sorunlarına,yatalak bir hasta da eklenince.
  Hikayenin kahramanının işi daha da zorlaştı.Bir de üstüne anlayışsız bir koca.ALLAH yardımcısı olsun!
  Yüreğine kalemine sağlık canım.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım malesef böyle bir çok kadın var hayatımızda kiminin komşusu,annesi,yengesi kimi de ta kendisi....
   Seninde yüreğine sağlık canım. sevgilerimle.

   Sil
 26. Hayranlıkla okuyorum seni..

  YanıtlaSil
 27. Ay çok zor be Kuğum. Ben her zaman Allah'ım sağlıklı ömürler versin yatırmadan emanetini alsın diye hep dua ederim. İnsan yükü ağır gelir bazen insana.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin canım , Rabbim güzel ömürler yazmış olsun.
   Sevgilerimle kucaklıyorum.

   Sil
 28. empati kurduğumda çok ağır olduğunu kabul etmem lazım, zor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başkalarının hayatlarını empati kurmak çok güzel bir şey canım, keşke herkes bunu yapabilse.

   Sil
 29. kime acıyacagımı bilemedim kuğum yaa emin'in ilgisiz baba sıfatına mı zahidenin başına gelenlere mi yoksa edaya ve diğer çocuklara mı, ama en cokta babanneye yazık sanki??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayattan bir parça desem canım
   O kadar çok Emin ve Zahideler var ki hayatta:/

   Sil
 30. dananın koptuğu yermi denir :)
  tam elim kolum oldu kız derken kızı vericek evlendiricek
  evlendirmese ayrı dert
  kız yine bir hata yapar endişesi olur..
  Sabredemedim hikayeyi okudum yoksa niyetim hepsi bitince okumaktı ama :( işte merak ettim :)
  şimdi sabırsızca bekle dur iyimi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) Tamda sen başladın ben mecburi ara verdim :)))
   olsun bak hızlı giderim ben merak etmezsin:)))

   Sil
 31. Çok güzel dile getrmişsin :)Kalemine sağlık

  YanıtlaSil
 32. GÜZEL KUĞUM BEN BİR ŞEYLERMİ KAÇIRDIM HİKAYENİ YENİDENMİ YAYINLIYORSUN
  YOKSA BEN YENİ YAZILARINI GÖREMİYORMUYUM
  HAYIRLI GÜNLER CANIM

  YanıtlaSil
 33. Çarpıcı, şok edici, Nuri Bilge Ceylan filmi kadar gerçekçi. Hayatın içinden bu olayları hepimiz duyarız ama çoğu zaman yansıtmaya korkarız benim eski ev sahibim de bir zamanlar kayın pederi ile uğraşmıştı, ama yarabbim, ne zorluklar :(

  YanıtlaSil
 34. siyah kuğum selam ben geldim canım da neden ana sayfana ulaşamadım ki ben.Nasılsın canım epeydir görüşemez olduk seninle .Geçenler de güzel selamlarını aldım canım Çok teşekkürler gidiyorum yine geleceğim sevgilerimle canımm kuğumm.

  YanıtlaSil